Menu

Překovat meč sv. Václava

Překovat meč sv. Václava

O symbolech, slabosti a síle

Vloni na jaře byl svatováclavský meč vystaven v Anežském klášteře spolu s dalšími relikviemi. Je pečlivě udržovaný, opatrovaný a na své stáří v celkem dobrém stavu. Při jeho bližší prohlídce mě ale zaujalo, jak je tenký a slabý. A napadlo mě, že by si zasloužil překovat a zesílit.

Mohl by se z něj tak znovu stát živý symbol, který promlouvá k dnešní době a lidem. Mohli bychom se opřít o jeho symboliku a učit se s ní znovu pracovat. Přihlásit se k našim kořenům a spojit se s nimi. Mohlo by nám to pomoci přestat plakat a stěžovat si, čím vším jsme prošli a jaké stopy to na nás zanechalo a dát sobě i světu signál, že znovu hledáme a nabíráme sílu.

Vnímám, jak se z naší kultury a života pomalu ale jistě vytrácí symboly, tradice a rituály. Ty, které by nám pravidelně připomínaly zdravé hodnoty, vědomí toho, že někam patříme, že nás něco přesahuje. Cítím potřebu je znovu hledat a obnovovat. Bez nich bude pokračovat současný hodnotový a morální rozklad, který podle mě přinese jen další velké problémy. Až přijdou, nevyhneme se změnám ve společnosti, v businessu, v životě. Je jen otázka, kdy k nim dospějeme a co všechno budeme mezitím muset překonat a zažít, aby nám došlo, že jsou třeba. Myslím si, že až budeme hledat na čem opět stavět, měli bychom symboly jako meč sv. Václava znovu začít využívat.

Naše generace je v jistém smyslu slabá a křehká stejně jako náš nejslavnější meč. Máme slabou vládu, slabé politiky, slabou ekonomiku, slabou pozici v Evropě, slabou morálku. A myslím, že to začíná u toho, že jsme uvnitř sebe slabí jako lidé. Chybí nám silnější vnitřní spojení se sebou, se svou vnitřní silou a hodnotami, se svou intuicí, se svými kořeny. Chybí nám silnější uvědomění si propojení se systémem, ve kterém žijeme – s lidmi kolem sebe, s přírodou, s prostředím, se zemí.

Pokud větší sílu hledáme, jsou symboly jednou z věcí, jejichž význam bychom mohli a možná i měli začít znovu objevovat. A překování slavného meče by byl jasný signál, že se o to snažíme.

 

autor: Miroslav Spousta, kouč

Zpět na přehled článků