Menu

Jak nás učí krize?

Jak nás učí krize?

O hledání nových úhlů pohledu

Není to tak dlouho, co jsem si uvědomil, jak se proměnilo mé vnímání krizí a těžkostí, kterými jsem v životě prošel. A je jedno, jestli se týkaly mého bussinesu a práce nebo nějakých oblastí osobního života. Všechno mělo svůj smysl, jen prostě trvalo různě dlouhý čas, než se mi povedlo dojít do bodu, kdy jsem si ho uvědomil a uviděl ho. (Nedovolím si k tomu použít slovo pochopil, protože by to nebyla pravda.) A myslím si, že tohle je základ přístupu, který se k obtížím, překážkám a krizím snažím aplikovat a vést k němu při koučovacím doprovázení svoje klienty.

Základem je otevření se a uvědomování si toho, co je a co se reálně děje. Velkou práci odvede, když se člověku povede začít vnímat a pojmenovat celou situaci z odstupu nezaujatého pozorovatele. Odstoupit od emocí, které nás stahují a blokují naši schopnost tvořivě pracovat. Člověk k tomu potřebuje použít mou oblíbenou představivost. Jakmile najdeme bod či úhel pohledu, ze kterého si uvědomíme, co se děje a o co jde, můžeme začít tvořit nový obraz, kam situaci chceme dovést. A pak už "jen" stačí najít kroky a síly k realizaci.

Z mojí zkušenosti pokud se tohle podaří, startuje se proces změny, spočívající nejčastěji v přenastavení sama sebe. Naučíme se nebo objevíme něco nového, co postupně začneme při přístupu a řešení podobných situací používat. Nebo opustíme nějaký myšlenkový model, přístup, přesvědčení, u kterého nás překážka naučila, že už pro nás není užitečné ho dál používat. Někdy při hledání řešení objevíme nějakou novou informaci, souvislost nebo úhel pohledu, který natolik obohatí náš vnitřní systém, že se změna uděje téměř sama od sebe. Všechno to jsou v praxi kroky a věci, kterým se říká osobní růst,a změna paradigmat. Rozvíjí se při nich náš vědomý vnitřní svět a rozvíjíme naší schopnost s ním pracovat a lépe ho užívat. Osobní růst a rozvoj není žádná procházka růžovou zahradou. Stojí to často pot a někdy i slzy. Ovšem úleva z poznání a pochopení stojí za to. Překážky a krize tvoří podle mě jedny ze základních kamenů, kterým když se dokážeme otevřít, pomáhají nám na našich cestách dostat se dál, na nová místa a do nových světů. Jsou to naši velcí učitelé a je jen na nás jestli jsme nebo nejsme ochotní účastnit se výuky.

 

autor: Miroslav Spousta, kouč

Zpět na přehled článků